Шта урадити са тровањем парацетамолом?

Парацетамол је медицински лек који се користи за снижавање телесне температуре, ублажавање болова и смањење упале. Може се користити за лечење одраслих и деце. Овај чланак говори о последицама предозирања парацетамола, његових узрока, симптома, начина прве помоћи, количине лечења у болници.

Шта је парацетамол, у којим случајевима је додељен

Парацетамол припада групи нестероидних антиинфламаторних лекова. Користи се као антипиретички, аналгетички и антиинфламаторни агенс. Таблете Парацетамол су доступне. Апотеке су доступне без рецепта.

Једном у телу, парацетамол се брзо апсорбује у крв кроз слузницу дигестивног тракта. Потпуно се метаболише у јетри и излучује се бубрезима.

Индикације за узимање парацетамола укључују:

  • хипертермија - повећање телесне температуре код деце и одраслих;
  • главобоља;
  • алгоменореја - болна менструација;
  • артралгија - бол у зглобовима;
  • мијалгија - бол локализована у мишићном ткиву;
  • неуралгија - бол изазван упалом или штипањем нерва;
  • зубобоља.

Имајте на уму да узимање парацетамола треба преговарати са својим лекаром. Ако не пратите правилну дозу, то је опасно и може узроковати тешке поремећаје у телу код одраслих и деце, што доводи до смрти.

Који су узроци развоја тровања парацетамолом?

Превелико дозирање парацетамола је опасно за људе. Најчешће се развија током самотретања. Не знајући карактеристике пријема, правила дозирања, пацијент може узети овај лек у великим количинама.

Следећи су главни узроци који могу изазвати тровање парацетамолом.

  • Прекомерна доза лека због самотретања са парацетамолом. Људи који користе овај лек за смањење телесне температуре у лечењу вирусних инфекција, очекују од њега непосредну акцију. Нормална стопа смањења температуре је смањење од 1 степен на сат. Поновљене дозе великих доза парацетамола у циљу убрзавања уклањања хипертермије често доводе до превеликог зрачења.
  • Накнадно кориштење таблета парацетамола које су одрасли оставили на приступачном месту. Сва дрога треба ускладиштити тамо где их беба не може добити. Деца воле да окусу и повуку у уста.
  • Комбинација парацетамола са другим нестероидним антиинфламаторним, на пример, са ибупрофеном или диклофенаком, може довести до поремећаја јетре, бубрега, тровања.
  • Пријем парацетамола код људи који пате од акутног јетре и бубрега. Под овим условима, употреба лека је стриктно забрањена.
  • Узимање лекова паралелно са алкохолним напицима. Алкохол побољшава ефекат парацетамола и доприноси токсичним оштећењима јетре и бубрега.
  • Коришћење великих доза лекова у сврху самоубиства.
  • Продужена употреба великих доза парацетамола доводи до промена у јетри и бубрезима. Такође, ова лијека утиче на крварење крви, терморегулацију.

Имајте на уму да је званична летална доза парацетамола 150 мг по кг тежине одрасле особе. Али у пракси, мала доза овог лијека може бити фатална, она је индивидуална за сваку особу и зависи од његовог узраста, функционалних перформанси јетре и бубрега.

Клиничка слика тровања

Шта се догађа ако попијете доста парацетамола? Тровање се клинички манифестује 2-6 сати након узимања лека. Време развоја симптома зависи од дозе конзумираног лијека, узраста пацијента, стања његовог јетре и бубрега.

Имајте на уму да смрт парацетамола приликом узимања смртоносне дозе може настати током првих неколико сати након употребе.

Следећи симптоми су они са тровањем парацетамолом.

  • Бол у абдомену. Прво, локализује се у желуцу, а затим се шири по абдомену. Посебно снажно болне сензације концентришу се у десном хипохондрију због оштећења јетре.
  • Мучнина и поновљено повраћање, доносећи привремену помоћ. У повраћи можете видети остатке пијаних пилула, хране, жучи и желудачног сокова.
  • Дијареја може бити вишеструка и обилна. Појављује се на позадини надутости и црева колике.
  • Анорексија - потпуни недостатак апетита.
  • Изгоревање и осећај пуњења у стомаку, жвакање са киселим или горчим укусом.
  • Тахикардија - палпитације.
  • Промена дисања, повећање респираторне инсуфицијенције. Жртва има недостатак даха.
  • Поремећај централног нервног система. Пацијент развија главобољу, вртоглавицу, поспаност, летаргију и озбиљну слабост у удовима. На почетку болести, отрована особа се може појавити узнемирено, узнемирено, али онда полако учитава до шпорета. У тешким облицима тровања, развој дубоке коме је могућ. Могуће је и појављивање напада, слично нападу епилепсије.

Акутно тровање парацетамолом може довести до следећих последица:

  • акутна бубрежна инсуфицијенција;
  • акутни откази јетре;
  • гастроинтестинално крварење;
  • акутни гастритис;
  • поремећај срчаног ритма.

Шта може довести до продужене злоупотребе парацетамола

Хронична предозирање парацетамола је веома опасно и доводи до функционалних поремећаја у раду већине органа и система. Испод су патолошки услови који се развијају ако узимате парацетамол дуго времена.

  • Хронични гастритис, пептични улкус који се манифестује згужњењем, бол у стомаку, киселина. Лезија мукозне мембране желуца и дуоденума може бити компликована гастроинтестиналним крварењем.
  • Медицински хепатитис, цироза јетре. Пацијент има болове у десном хипохондрију, кожа и видљиве мукозне мембране могу постати жуте боје. Како болест напредује, развија се асцит - акумулација течности у абдоминалном простору.
  • Хронична бубрежна инсуфицијенција манифестује едем, тровање тела и општа слабост. Можда жутање коже, изглед непријатног мириса из уста.
  • Поремећаји крварења крви, који се могу манифестовати као назално или унутрашње крварење, модрице, петехије на кожи.

Прва помоћ за акутно тровање

Уз развој акутног тровања парацетамолом хитно треба позвати бригаду хитне медицинске његе. Док путује, морате започети спашавање отровне особе сами. У случају примања смртоносне дозе лекова од прве помоћи, прогноза за живот особе може зависити.

Компоненте прве помоћи:

  1. Испаравање желуца је прва ствар коју треба урадити када узимате велику количину лекова. Уз то можете скинути са тела остатке пијане дроге која још није имала времена да уђе у крв. Да би сами оперисали желудачну шупљину, потребно је да гутирате низ литар обичне воде и изазовете повраћање.
  2. Сорбенти су лекови који неутралишу и деактивирају токсине у дигестивном систему. Можете узети било који лек из ове групе, која се испоставило да је у кућном медицинском кабинету, на примјер, Полисорб, Ентеросгел, активни угљен, сорбекс, атоксил. Пре узимања сорбента, пажљиво прочитајте правила за израчунавање дозирања.
  3. Пијте пуно воде. Морате пити пуно флуида како бисте убрзали излучивање лека бубрезима. За рехидрацију и смањење синдрома заструпавања у случају тровања, обична или минерална вода на собној температури ће учинити.

Медицински третман акутног тровања

Прву помоћ пружа хитна медицинска служба. Прво, узимају историју и брзо испитују пацијента. Затим пређите на примарни третман. Састоји се од:

  • дропперс са решењима за смањење интоксикације;
  • лекови за регулацију дисања и функције срца;
  • кисеоник кроз маску лица.

Након стабилизације виталних знакова, пацијент је одведен у токсиколошки одјел. Тешки пацијенти налазе се у одељењима за интензивну негу. Главне компоненте третмана акутног тровања парацетамолом:

  1. Увођење парацетамол противотров. Антидот за овај лек је ацетилцистеин.
  2. Симптоми елиминације симптома (лекови против болова, антиеметика, антиспазмодика).
  3. Дропперс за уклањање интоксикације. Различити раствори се користе, на пример, трисол, глукоза, дисол.
  4. Исхрана исхране прописана је за опоравак јетре и желуца.
  5. Код тешких тровања могуће је хемодијализирати - поступак који помаже у чишћењу крви токсина.

Парацетамол је веома популаран лек за лечење грознице, бол и упала различитог порекла. У великим дозама је токсично, утиче на јетру, бубреге, слузницу желуца, узрокује крварење крвотокова. У случају превелике дозе, потребно је хитно позвати СМП и покушати да уклоните тело лекова прањем стомака, сорбената и пуног пијења. Даљи третман се врши у токсикологији или реанимацији.

Може ли се отровати парацетамолом?

Парацетамол се састоји од главног активног састојка - ацетаминопхена. Она је саставни део више од 200 лекова, укључујући и разне дјечије - сирупе, капсуле, таблете, супозиторије. Ова анти-инфлуенза и лекови против болова.

Због своје преваленце, предозирање са овим леком је уобичајено. Које дозе су прихватљиве када се може јавити тровање, симптоми такве опијености и како очистити тело овог лека? Хајде да разговарамо о овоме.

Када могу отровати?

Тровање парацетамолом може се десити у неколико случајева:

  • када узимате велике дозе једном;
  • са дуготрајном употребом лека;
  • са повећаном осетљивошћу на њега.

Медицински професионалци познати противотров парацетамола - Н-ацетилцистеин. Морају се узимати у првих 8 сати након ингестије која прелази максималну дозу парацетамола.

Које дозе парацетамола су дозвољене

Пре почетка лечења, обавезно проучите лек, наведите дозу! Парацетамол се узима орално, опрати са пуно течности.

Једна доза за одрасле је 500 мг са тежином особе до 40 кг и 1 грама са тежином преко 40 кг. Број доза дневно - максимално 4. Максимална дневна доза - 4 грама за одрасле, 90 мг по кг тежине за дјецу. Трајање лечења је 5-7 дана.

Израчуната је смртоносна доза и износи више од 150 мг по килограму тежине одрасле особе.

Може ли се отровати парацетамолом, посматрајући максималну дневну дозу? Да, његов токсичан ефект, до тровања може се десити и када узима прихватљиву дозу лека. Ово се примећује код алкохолизма, хепатитиса, гладовања, наследних болести јетре, заједничке употребе лекова као што су: рифампицин, изониазид, антиконвулзанти.

Шта је штетни парацетамол

Једном у стомаку, парацетамол се брзо апсорбује и улази у крв. Главни састав лека у метаболитима се јавља у ћелијама јетре, који се излучују у урину. Период пропадања је 1,5-2 сата, али због дуготрајних особина овог лијека, апсорпција и цепање се настављају иу танком цреву.

Главни метаболит је Н-ацетил-б-бензокинонимин, који се формира у јетри и има токсични ефекат. Неутрализује га глутамин у јетри. Са смањењем резерви и недостатком глутамина, метаболит се акумулира, који има токсични ефекат на јетру, бубреге и панкреас. Исцрпљивање глутамина се примећује када узимате парацетамол више од 10 грама.

Тровање је могуће у било које доба. Али код деце, тровање парацетамолом ретко води до отказивања јетре, јер су отпорне на токсичне ефекте.

Симптоми тровања парацетамолом

Симптоми тровања парацетамолом након 10-24 сата:

  • мучнина и повраћање;
  • тешки бол у десном хипохондријуму;
  • аверзија на храну;
  • слабост и општа слабост.

Симптоми тровања парацетамолом након 36 сати:

  • смањење температуре и крвног притиска;
  • тешки бол у стомаку;
  • акутна бубрежна инсуфицијенција;
  • хипогликемија - смањење нивоа глукозе у крви;
  • тромбоцитопенија - смањење нивоа тромбоцита у крви;
  • повећано знојење;
  • делириум, конвулзије, кома;
  • хепатични недостатак са жутицом.

Када се појаве симптоми тровања парацетамолом, хитна хоспитализација жртве је неопходна.

Клиничка слика са тровањем парацетамолом

Постоје 4 стадијума тровања.

Прва фаза. Време након пријема од 1 до 24 сата.

  • благо тровање - нема симптома;
  • просечан степен тровања је мучнина, повраћање, знојење, анорексија, бледо коже, лабораторијске вредности су у нормалним границама;
  • тешки степен тровања - симптоми оштећења јетре, срца и панкреаса, свјесност није узнемиравана, лагана инхибиција.

Друга фаза. Време након пријема од 24 сата до 3-4 дана. Изражена болом у десном хипохондрију, повећава се величина јетре.

Ако тровање долази из умерене количине лека, онда симптоми не напредују, а пацијент опоравља!

Ако тровање долази од предозирања дроге, онда се све симптоми повећавају. Утицај је јетре, ниво АСТ, АЛТ се повећава на 1000 ИУ / л, билирубин.

Трећа фаза. Време након примене је 3-5 дана.

Са умереним степеном тровања - преокрените развој симптома и опоравак!

Уз јако тровање, токсично оштећење јетре и АСТ, АЛТ нивоа изнад 10.000 ИУ / л повећава се, високи нивои билирубина, нарушава свест, ниво шећера се смањује, појављује се жутица, бубрежна инсуфицијенција, оштро смањење крвног притиска, телесна температура.

Четврта фаза. Време након узимања високе дозе лијека је више од 5 дана.

Неповратна јетрна инсуфицијенција са фаталним исходом.

Третман са тровањем парацетамолом

Неопходно је позвати хитну посаду и одмах започети пружање хитне помоћи у случају тровања парацетамолом прије доласка лекара.

Главни третман

  1. Прање стомака на сат и по након што узмете лек.
  2. Таблете активног угљена у року од 8 сати након узимања лека у дозама од 1 грама по килограму тежине.
  3. Увођење антидота Н-ацетилцистеина у року од 8 сати након узимања лекова.
  4. Механичка вентилација ради убрзавања разградње и елиминације метаболита парацетамола.
  5. Увођење метионина 2,5 грама унутра са интервалом од 4 сата три пута за заштиту ћелија јетре.

Симптоматски третман

  1. Диет број 5. Животиње веверице, масти су искључене из исхране. Основа дијете је лако сварљив угљених хидрата (сокови од воћа и јајета, компоти, желе, инфузија сувих кајсија, сувих и сувих кајсија).
  2. Са смањењем нивоа шећера - увођење раствора глукозе интравенозно.
  3. У случају срчане инсуфицијенције, пријем срчаних гликлазида.
  4. У тешким случајевима, потребно је хируршко лечење - трансплантација јетре, уклањање бубрега.

Спречавање тровања парацетамолом

Придржавајући се свих правила можете спријечити тровање:

  1. Лекове држите ван домашаја деце.
  2. Када узимате лек, обратите пажњу на дозу и правилно израчунајте дневну дозу парацетамола.
  3. Избегавајте заједничку употребу нестероидних антиинфламаторних лекова (Нурофен, ацетилсалицилна киселина, Ортофен, Ибупрофен, Метамизол натријум, Аналгин), пошто повећавају ефекат парацетамола.
  4. Снажно одрицање од алкохола узимајући парацетамол.
  5. Када примате парацетамол више од 3 дана за редом, додајте метионин у лечење.

У већини случајева, тровање због способности јетре да се регенерише, присуство антидота и терапије одржавања и благовременим третманом завршава се са опоравком.

Ако неповратна отказивања јетре захтевају хитну трансплантацију јетре, прогноза је изузетно лоша.

Ако узимате прихватљиву дозу лека, узимајући у обзир специфичности здравственог стања, онда то неће донети штету Вашем здрављу!

Прва помоћ за тровање парацетамолом, симптоми, ефекти, лечење

Када се узимају у терапијској дози, само мали део лека се метаболише на токсични супстрат Н-ацетилбензокинон амин, који се неутралише у јетри везивањем за глутатион.

Када зачепљење догоди парацетамол предозирања нормалне метаболичке путеве то, тако да велики део парацетамола се метаболише преко цитохром П450, резултира у крви акумулира токсичан метаболит ИУ парацетамол за детоксикацију која троше глутатион јетру.

Парацетамол се налази у преко 100 лекова без рецепта. Ово укључује многе дечије лекове у облику течности, пилуле и капсула, укључујући многе лекове за кашаљ и хладноћу. Многи лекови на рецепту такође садрже парацетамол, тако да је превелик део парацетамола уобичајен.

Главни токсични метаболит ацетаминофен, Н-ацетил-п-бензокуинонеимине (Напои), произведен у јетри деловањем системске цитохрома ензима П-450; Гутатион присутан у јетри неутралише овај метаболит. Као резултат, НАПОИ се акумулира, узрокује некрозу ћелија јетре и евентуално оштећује друге органе. Теоретски, алкохолна болест јетре или неухрањеност може повећати ризик од оштећења токсичности, јер лоше стање ензима јетре које претходи тровању могу допринети стварању НАПОИ-а, јер неухрањеност (уобичајено код алкохоличара) смањује ниво глутатиона у јетри. Међутим, није јасно да ли се ризик заправо повећава. У исто време, алкохол може играти заштитну улогу, јер П-450 хепатични ензими фаворизују метаболизам етанола и стога не могу промовисати формирање токсичног НАПОИ.

Тровање парацетамолом: симптоми

  • Током дана након тровања код пацијента нису примећени никакви симптоми осим мучнине, повраћања и губитка апетита.
  • Некроза јетре почиње 24-36 сата након тровања и манифестује се болом у десном хипохондријуму, жутици, повраћању и симптомима неурогликопеније (поремећај свести). Енцефалопатија може напредовати у року од 72 сата.
  • Погледајте олигурију и бубрежну инсуфицијенцију.
  • Лактичка ацидоза: рана ацидоза (1.5) пацијента треба хоспитализовати у одељењу за хепатологију.

Са изолованом бубрежном инсуфицијенцијом (нема коагулопатије, активност трансаминазе се повећава), пацијент се пребацује у одељење за нефрологију.

Индикације за трансплантацију јетре уз тровање парацетамолом

  • Протхромбин тиме> 100 с.
  • Креатинин крви> 300 μмол / Л.
  • Енцефалопатија ИИИ степен.

Тровање парацетамолом: практичне препоруке

Пацијенти са прекомерном дозом парацетамола са повраћањем и тромбоцитопенијом често развијају субкоњунктивне хеморагије.

Тровање парацетамолом: третман

Након пријема пацијента у року од једног сата након тровања, активни угаљ се даје орално.

Сви пацијенти са тешким тровањем (уносом више од 10 г) са парацетамолом треба дати ацетилцистеин пре него што добију податке о концентрацији парацетамола у крви.

У 10-15% пацијената на увођењу ацетилцистеина развијају благе алергијске реакције, које се елиминишу након увођења антихистаминика. Како се алергијске манифестације испадну, може се наставити споро давање ацетилцистеина. Истинске алергијске реакције су изузетно ретке.

Одредите ниво парацетамола у крви најмање 4 сата након тровања и после 4 сата и ставите податке на графикону.

Ако су резултати на графикону у области изнад "нормалне терапијске линије", пацијенту треба дати ацетилцистеин. У случају алергије на ацетилцистеин, користи се метионин, иако је мање ефикасан од ацетилцистеина и задржава своју активност само код ране примене.

По пријему припреме активирање јетре глуцуронил (фенитоин, карбамазепин, рифампин, фенобарбитал), када се користе велике дозе алкохола са или смањењем залиха глутатиона (анорексија, кахексију, синдром стечене имунодефицијенције) интоксикације може јавити у ниској концентрацији у крви парацетамола. Индикација за увођење ацетилцистеина је концентрација у опсегу вредности изнад линије "терапије високог ризика".

Ако се оригинални подаци о садржају лека у крви указују на непостојање потребе да спроведе терапију, поновити анализе, нарочито у случајевима када је непозната тачно време, а пријем може претпоставити успоравање пражњења желуца, или давање лекова са спорим ослобађањем активне супстанце.

Ацетилцистеин се препоручује свим пацијентима са тешким тровањем парацетамолом (> 10 г), ако имају патолошке промене у лабораторијским параметрима током 24-72 сата (тестови функције јетре, протромбинско време).

Дневно се прате нивои глукозе, уреје, електролита, вредности ОАК-а, тестова функције јетре и композиције гаса артеријске крви. Одредите ниво методе експресије глукозе најмање сваких 6 сати.

Витамин К се примењује интравенозно у дози од 10 мг (појединачна профилактичка доза), али се избјегава свјеж замрзнута плазма у одсуству крварења. Протхромбинско време најбоље одражава тежину отказивања јетре, дакле, администрација плазме може отежати избор тактике третмана (на примјер, рјешавање проблема трансплантације јетре). Пацијенти са енцефалопатијом и брзо повећавајући протромбинско време треба хоспитализовати у одељењу за хепатологију.

Специфичан третман тровања парацетамолом

  • Инфузија ацетилцистеина.
  • Глукозни раствор интравенозно.
  • Приближно 10% пацијената током инфузијског осипа, бронхоспазма и хипотензије. У овом случају, потребно је зауставити примену лека и давати 10 мг хлорфенрамина интравенозно.
  • Метионин.
  • Додели само ако сте алергични на ацетилцистеин.

Акутно тровање парацетамолом

Тровање може изазвати акутно предозирање у количини од> 150 мг / кг (око 7,5 г за одрасле особе), узимано у року од 24 сата.

Симптоми и клинички знаци

У случају благе тровања, симптоми се можда не појављују, а ако су, они су мала, па до 48 х трају, након узимања лека. Симптоми који се развијају у 4 фазе. укључују анорексију, мучнину, повраћање. Можда постоји бол у бубрезима и панкреатитису, понекад без знакова отказивања јетре. Након 5 и> дана, оштећење јетре пролази или напредује до вишеструких органа, што може довести до смрти.

Дијагностика

  • Дијагноза тровања парацетамолом треба узети у обзир код свих пацијената са намерним покушајем тровања.
  • Одређивање концентрације парацетамола у серуму и упоређивање нивоа на нулу Раумака - Маттхев.

Парацетамол предозирање. Прекомерно дозирање треба узимати код свих пацијената са не-случајном употребом, јер то може бити покушај самоубиства, јер дозни облици који садрже парацетамол често улазе у тело са превеликим дозама и нису пријављени. Поред тога, парацетамол често узрокује минималне симптоме у раним стадијумима тровања, што је потенцијално фатално, али пацијент може бити излечен.

Уколико се потврди тровање или постоје озбиљне сумње, проводе се друге студије. Неопходно је спроводити студије функције јетре и измерити протромбинско вријеме у случајевима сумње на тешко тровање. Резултати АЦТ и АЛТ студија треба да буду у корелацији са озбиљношћу тровања. АКТ ниво> 1000 ИУ / л је конзистентнији са тровањем парацетамолом него са хроничним хепатитисом. Код тешких тровања може доћи до повећања билирубина и МХО.

Прогноза

Уз адекватан третман, смрт се обично не јавља.

Третман

  • Унутрашњи или интравенски Н-ацетилцистеин.
  • Могуће активни угљен.

Активни угљен може се давати ако се парацетамол задржава у гастроинтестиналном тракту.

Н-ацетилцистеин је прекурсор глутатиона, који смањује токсичност парацетамола, повећава снабдевање глутатиона у јетри и евентуално кроз другачији механизам. Помаже у спречавању отровног оштећења јетре инактивирањем метаболита НАПОИ парацетамола пре него што може оштетити ћелије јетре. Међутим, он не поправља претходно оштећене ћелије јетре.

У случају акутног тровања, В-ацетилцистеин се даје ако је вероватноћа токсичног оштећења јетре заснована на узимању дозе парацетамола или њеном нивоу у серуму. После 24 сата, у питању је успех противотрона.

За децу, доза се може прилагодити како би се смањила укупна запремина течности, и препоручује се консултација са центром за контролу тровања.

Ацетилцистеин, када се узима орално, има укус, па се разблажи у односу 1: 4 у алкалној минералној води. Антиеметик може помоћи у повраћању; Ако повраћање дође у року од 1 сата након примене, доза се даје више пута. Међутим, повраћање се може продужити и ограничити оралну примену. Алергијске реакције су ретке, али се јављају када се узимају орално и интравенски.

Отказивање јетре се лечи симптоматично.

Хронично тровање парацетамолом

Хроничне високе дозе или поновљено предозирање могу узроковати токсична оштећења јетре код малобројних пацијената. Симптоми могу бити одсутни у потпуности или се могу појавити неке од карактеристика акутног тровања.

Третман

  • Понекад увођење Н-ацетилестина.

Улога Н-ацетилестина код хроничног тровања парацетамолом или у присуству потврђене токсичне оштећења јетре није јасна. Теоретски, антидот може бити ефикасан ако се примјењује> од 24 сата након примјене у присуству остатка (неметаболизованог) парацетамола. Ефикасност доње методе није доказана, али се може користити ако:

  • присутна је токсична оштећења јетре. Ако су поновљене студије АЦТ и АЛТ нормалне, примена Н-ацетилцистеина се зауставља; ако су ензими јетре повишени током поновљених мерења, они се морају мерити дневно, а примена Н-ацетилцистеина треба наставити док се не нормализују;
  • Ако се случај сматра оштећењем токсичног јетре, врши се пуни третман са Н-ацетилцистеином.

Тровање парацетамолом - како избјећи превелике дозе и посљедице

Сви познати парацетамол може бити не само штедљиви лек за топлоту и бол, већ и стварну пријетњу људском тијелу. Дакле, која је опасност од парацетамола, колико дуго и колико таблета парацетамола можете узети, које су његове користи и штете, а да ли можете отровати парацетамолом?

Парацетамол или ацетаминопхен је нестероидна супстанца која је доступна као посебан лек или као део других лекова под различитим брендовима и маркама (нпр. Доламин, Пенталгин, Цолд Флу). "Чиста" лек се производи у облику таблета, капсула, течних облика за одрасле и дјецу, рјешење за интрамускуларне ињекције и ректалне супозиторије.

Парацетамол има изражен антипиретички ефекат и може умерено ублажити бол који није због упале.

Ова супстанца не негативно утиче на мукозне мембране желуца, чак иу случају његовог оралног давања. Међутим, како би се постигао брз ефекат, неопходно је узимати не текуће таблете, већ "течне" форме или свеће.

Како правилно узимати парацетамол

Уношење парацетамола захтева прецизност, а за одрасле постоји и значајно ограничење - алкохол је забрањен, што ће свакако повећати терет на бубрезима и јетри.

Напомена! Појединци који редовно примењују алкохол требало би да смањите дозе парацетамола препоручене за све најмање 1/3.

Ако се лечење парацетамолом појави самостално, прво је неопходно пажљиво проучити упутства у параграфима "Контраиндикације" и "Пријем са изузетним опрезом".

Даље, без обзира на старост, за ефективне ефекте лијека потребно је прије сваке администрације да чека 1 или 2 сата након оброка. Да ли могу узимати парацетамол одмах након једења или пре ње? Могуће је, али у првом случају његов терапеутски ефекат ће се нагло смањити, а у другом, може доћи до непожељних последица од панкреаса.

Такође не треба заборавити да било који облик овог лијека треба опрати са великом количином воде од најмање 100 мл. Изузетак је подешавање ректалних супозиторија и ињекција - нема потребе за водом и не можете се фокусирати на унос хране.

Правила пријема за одрасле

Таблете (200, 350, 500) треба користити само за одрасле и адолесценте тежине веће од 50 кг. Суспензија и сирупи (250/5 мл, 500/5 мл) такође су намијењени само одраслима и дјеци старијим од 12 година и тежине више од 40 кг.

Следећа правила дозирања постоје код одраслих (бројеви у заградама су бројеви за особе са бубрежном инсуфицијенцијом):

  • просечна појединачна доза - од 200 до 400 мг, (250 мг);
  • максимална појединачна доза - 500 мг, (300 мг);
  • Максимална дневна доза парацетамола је 3.000 мг (1.500 мг).

Ове поједине дозе могу се пити 2-3 пута дневно, али пожељно је посматрати једнаке интервенције између доза - најмање 4 сата, али у присуству бубрежне инсуфицијенције, временски интервал треба повећати на 8 сати.

Свеће се постављају од 1 до 4 пута дневно, са интервалом од 4 сата. Једна доза не би требало да прелази 1000 мг, а дневна максимум 4.000 мг.

Правила пријема за децу

Дечији облици парацетамола - суспензија са смањеном количином активне супстанце и свећом. Ако је потребно, можете користити одрасле облике, респективно, рачунајући жељену дозу у мл или поделу свеће на пола или 1/3. Временски интервал за кориштење "дечијих" образаца је исти као и за одрасле - најмање 4 сата.

Међутим, педијатри саветују употребу супозиторија и суспензија у реду, што ће зависити од тела т и одговора дететовог тела:

  • Ако се тело детета порасте на 38 ° Ц, користе се свеће. У случају успјешног спуштања температуре настављају се подешавати.
  • Ако свеће са парацетамолом нису донеле жељени резултат, оне би требало одбацити и почети користити сируп.

Максимална дневна доза у зависности од старости детета и / или његове тежине

Додатне опште смернице и опомене

Да би се избегли нежељени ефекти, изненадне промене у телесној температури, као и флуктуације бола, парацетамол треба узимати у редовним интервалима, уз минималне дозе и најкраћем могућем току курса.

Колико дана можете узимати парацетамол без паузе? У сваком случају, и одрасли, а посебно деца, ако се температура не смањује за 3 дана, а бол не одлази у року од 5-7 дана, пријем парацетамола треба зауставити и одмах затражити медицинску помоћ.

Да ли је парацетамол опасан?

Упркос чињеници да парацетамол укључује ВХО у неколико листа неопходних и важних лекова и због широких терапеутских доза, случајно предозирање са парацетамолом је практично искључено, треба напоменути да лек нема само нежељене ефекте, већ може имати и токсичан ефекат на јетру, бубрезима, циркулационог система и ендокриних жлезда.

Нежељени ефекти

Данас се доказује да ако жена која је трудна са мушким фетусом превише често узима парацетамол, онда се ризик од дечака са непотрошеним тестисима повећава 16 пута.

Током дојења, младим мајкама се такође не препоручује узимање парацетамола, јер се 1% улази у млеко, а лечење овом лијеком дозвољено је само од 3 месеца.

Опћенито, неопходно је упозорити - чак и обичне дозе парацетамола, али које се дуго и неконтролисано користе, могу изазвати сљедеће нежељене ефекте и ефекте:

  • системски поремећаји јетре и бубрега;
  • бељење, згага, надимање, дијареја или запртје;
  • промене у крвној слици - леукопенија, панцитопенија, агранулоцитоза;
  • анемични услови;
  • осип и свраб коже;
  • крварење десни;
  • крварење из носа;
  • ангиоедем.

Још увек постоје спорови између америчких и енглеских медицинских научника. Први тврде да општи интерес код родитеља парацетамола у лечењу било каквих симптома код деце доводи до чињенице да је 41% пацијената са алергијским врстама бронхијалне астме. Британци више не воле ситуацију, што се односи на недовољно (од седамдесетих!) Време посматрања за статистичке закључке, они предлажу да се не сами лекове и не користе фебрифуге у свакој "згодној" прилици.

Токсичност парацетамолом

Токсични ефекат парацетамола на тело услед чињенице да се 97% метаболизира у јетри и излучује се из тела у виду метаболита заједно са урином. Због тога су најзначајнији токсични нежељени ефекти парацетамола уништење јетре.

Не препоручује се особама са патогенезама јетре да користе било какву дозу парацетамола, јер са недостатком глутатиона у ћелијама јетре неактивни метаболити сулфат-парацетамол блокирају ензимски рад ћелија јетре и узрокују њихову некрозу.

Данас је већ доказано да ако људи који пију алкохол редовно узимају парацетамол, јетра ће сигурно почети да се распада. И за то није потребна токсична доза парацетамола 7,5 или 10 г у комбинацији са великим бројем јаког алкохола. Довољно је пити мало више од 0,5 литара пива дневно (за жене - 0,33 литре), а истовремено се третирати са дозвољеним високим дозама парацетамола, а катастрофални резултат ће бити загарантован.

Шта ће се догодити ако узмете неколико таблета парацетамола дневно, али редовно и дуго? Одговор је једноставан - развија се терминална бубрежна инсуфицијенција.

Поред свега наведеног, дуготрајан и неконтролисан унос парацетамола може изазвати гастроинтестинално крварење, често се завршава смрћу.

Рок трајања

Шта ће се догодити ако пијеш истрошени парацетамол? Наравно, неће се претворити у отров, али последице могу бити потпуно непредвидиве. Зашто Пошто произвођач печати на амбалажи време током којег је лек био тестиран. Али који ће процеси почети да се јављају након његовог завршетка, никога није проучавао, а такве студије неће бити спроведене због високих трошкова и неефикасности. Стога, није вриједно ризика. Ако је потребно, боље је користити доказану шему, коју одобравају фармацеути широм свијета: + 10% од укупног времена складиштења до истека рока.

Досинг виолатион

Да бисте постигли критичну превелику дозу, која ће узроковати значајну штету или бити опасна по живот, потребно је пити много више од 10 таблета парацетамола:

  • гранична доза, која негативно утиче на јетру - 10 г или 20 таблета;
  • смртоносна доза парацетамола - 20 г или 40 таблета од 500 мг.

Међутим, парацетамол, узет чак и у таквим количинама, нанио је штету само на јетри само 3,9% оних који су га ризиковали, а смрт у 0,9% случајева од оних који су покушали да измирују животне сврхе. У осталима, велика већина случајева, акутна или хронична интоксикација се јавља са карактеристичним симптомима и посљедицама. Али то се догађа другачије:

Узроци тровања

Ево комплетне листе разлога због којих можете добити тровање парацетамолом:

  1. Покушај самоубиства.
  2. Симултани третман са парацетамолом и његовим комбинованим препаратима.
  3. Болести јетре у анамнези.
  4. Комбинација парацетамола + алкохолна пића.
  5. Комбиновани унос са ектарном киселином, фенобарбиталом, активаторима цитокрома П-450, антихистаминским или глукокортикоидним лековима.

Тровање парацетамолом - симптоми и фазе

У развоју тјелесног тровања, ИВ фаза се разликује од индикативних знакова:

  1. 2-24 сата након узимања критичне дозе - општа летаргија, желим спавати, мало и стално мучити, али повраћање је могуће.
  2. 24-72 (96) сата - манифестација првих карактеристичних знакова оштећења јетре. Њихова озбиљност зависи од количине "тровања".
  3. 72 (96) - 144 сата - акутна инсуфицијенција јетре развија:
    • у тесту крви, концентрација билирубина и млечне киселине драматично се повећава, ниво глукозе и крвне групе се смањује;
    • постоје крварење - подкожно, назално, од десни;
    • поспаност одступа од психо-емотивног и физичког узбуђења;
    • конвулзије, поремећаји говора и халуцинације су могући;
    • болује на десној страни;
    • течност се акумулира у абдомену;
    • кожа и склера означена жутом;
    • на позадини смањења температуре, развија грозница;
    • јетра смањује запремину;
    • сломљен срчани ритам;
    • могући развој едем мозга, хепатична енцефалопатија, сепса, кома.

По правилу, смрт је могућа 3-5 дана након превеликог лечења.

  1. Ако је криза прошла, долази до фазе опоравка. Правовремена помоћ, адекватан третман и способност ћелија јетре да се брзо регенеришу, вратиће здравље у 3-4 недеље.

Који метод нам омогућава да проценимо стварни степен претње од превеликог излучивања парацетамола и да прописујемо адекватну терапију?

За брзу дијагнозу у случају тровања парацетамолом врши се мерење концентрације у крви.

Да бисте то урадили, потребно је сазнати тачно вријеме узимања критичне дозе лијека. После 4 сата, примените носач румак-Маттхев, који вам дозвољава да одредите ниво токсичности прихваћене количине "отрова" и да ли треба да узмете противотров.

Носограм румак-Маттхев даје поуздане резултате (-25%) само за акутно тровање, а за хронично или субакутно тровање, као и за узимање комбинованих препарата парацетамола са продуженим дејством, не користи се. У таквим случајевима је неопходна помоћ стручњака са ограниченом одговорношћу центра за контролу тровања.

Прва помоћ и лијечење

Прва акција која треба обавити у случају сумње да је интоксикација парацетамолом - одмах морате позвати хитну помоћ! И тек после позива, испразните желудац са доста топле воде, а затим узмите дозу доступног сорбента, у складу са својим упутствима.

Пажња! Не би требало узимати диуретике да приморате диурезу. Неефикасан је, ау неким случајевима чак и опасан, па овај начин уклањања парацетамола из тела се не користи чак ни у болничким условима.

Терапија са тровањем парацетамолом се врши искључиво у болничким условима, где специјалиста, у зависности од тежине лезије, може да изврши режим лечења следећих процедура:

  • орално, ињекционо или сондирање антидота - В-ацетилцистеина, који у благим случајевима може бити замењен са метионином;
  • копање манитола, глукозе, албумин, хемодеза;
  • На основу тежине симптома тровања, користе се антибиотици, хемостатске ињекције, трансфузије плазме и инхалација кисеоника.

Прекомерно знојење код детета

Како се код деце млађе од 6 година метаболизам парацетамола наставља на другачији пут, његов хепатотоксични ефекат је мање изражен, а знакови отказивања јетре ретко су фиксирани. Због тога, тровање парацетамолом код деце може се третирати код куће.

Међутим, родитељи треба имати у виду да лекови, укључујући и парацетамол, треба чувати на сигурном мјесту. Узимање парацетамола брзином од 150 мг на 1 кг телесне тежине може бити смртоносно за тело детета.

Спречавање тровања

У закључку, још једном се сетимо правила која ће помоћи да се избјегне превелик задатак и неће претворити лек у отров:

  • стриктно придржавати интервала дозирања и пријема;
  • не узимати истовремено неколико лекова који садрже парацетамол;
  • у сваком случају, престати узимати након 5 дана;
  • алкохоличари, "пецхеноцхник" и старије особе смањују дозе најмање 1/3;
  • поштујте принцип компатибилности са другим лековима;
  • Парацетамол држите ван домашаја деце.

И наравно, најбољи начин да се заштитите од тровања парацетамолом је да се консултујете са доктором.

Смртоносни ефекти предозирања парацетамолом

Доктори из целог света препоручују узимање парацетамола уз повећање телесне температуре. Лек је заиста ефикасан, али ако се не придржавате дозирања, може доћи до значајне штете по тело и постати отров за одрасле и дјецу. Већина светске популације нема чак ни идеју да ће бити, ако пијеш 10 таблета парацетамола или да дозе веће од дозвољених граница.

Опште информације о парацетамолу

Парацетамол је фебрифуга. Помаже код главобоље и има благи антиинфламаторни ефекат. Лек има депресивни ефекат на узрок повећања температуре. Апсорпција супстанци лекова се јавља у горњем цреву, затим пада у ткива тела; њихово цепање се јавља у јетри.

Више парацетамол могу утврдити с болом у леђима, бол зуба и главобоља, бол у мишићима и на неуралгија, бол у зглобовима, алгодисменореи. Препоручује се лек за узимање са повећањем телесне температуре, која је узрокована прехладом, грипом и другим заразним болестима.

Опасност од прекорачења дозвољене дозе

Ако узимате велику количину лекова, здравствени проблеми ће бити много гори од високе температуре. Зашто се ово дешава? 120 минута након узимања парацетамола, лек почиње да улази у крв. Највећа концентрација је достигла приближно 4 сата након примене.

За неутрализацију и елиминацију хемикалија из тела, јетра се бави узгојом специјално дизајнираног ензима, који се зове "глутатион". Ензим дјелује ефикасно само ако је прихваћена прихватљива стопа лека и са великом количином хемикалија у телу, глутатион не се носи. Токсини почињу да се комбинују са протеином јетре, убијајући ћелије јетре, што касније постаје узрок тровања тела.

У процесу метаболизма, токсини улазе у сваки орган и у сва ткива, што доводи до поремећаја њиховог функционисања. Појављује се даља ацидоза (закисивање крви). У процесу тровања сви пацијенти трпе, али најнеповољнији ефекат је на јетри, срцу, панкреасу, централном нервном систему.

Израчунати поједину дозу за пријем може бити независно формулом: 60 мг * 1 кг тежине. Али овај облик важи за дјецу и одрасле особе тежине до 50 кг. Дозирање је исто и мора се поштовати, без обзира на облик ослобађања. Лекари увек препоручују читање упутстава како бисте избјегли превелико давање или нежељене ефекте.

Превеликост стадијума

Прекомерна доза лека је подијељена у 4 фазе:

  • Симптоматологија прве фазе има потпуну сличност са уобичајеним тровањем. Типични симптоми: еметички нагон и повраћање, слабост по целом телу. Током овог периода немогуће је открити тровање анализом.
  • После једног дана (у неким случајевима мало дуже) почиње 2. ступањ. У овој фази, јетра је озбиљно оштећено. Степен озбиљности зависи од брзине метаболизма, тј. Колико времена су се лезије шириле на тело.
  • 3. фаза. Појављује се око 3 или 4 дана некрозе јетре. Крвење се јавља у органу и појављује се енцефалопатија. Ниво глукозе почиње да се смањује, концентрација билирубина се повећава, а ензими јетре почињу да раде у активном режиму.
  • На последњој ИВ фази, тело се опоравља. Хепатичне ћелије се брзо опорављају, али може трајати више од 14 дана да се потпуно опораве.

Симптоми интоксикације

Интокицатион се може идентификовати првим знацима, који почињу да се појављују 2-3 сата након узимања дозе која премашује дозвољено. Симптоми предозирања укључују:

  • Тежина и бол у јетри.
  • Повраћање, мучнина на виду хране.
  • Мала и слабост у целом телу.

Ако не приписујете значај горе наведеним симптомима и не тражите помоћ, токсини ће се дистрибуирати по целом телу. Појавиће се као:

  • Спуштање крвног притиска.
  • Температура тела ће почети да пада.
  • Биће тешки бол у стомаку.
  • Високо знојење.
  • Занемареност свести.
  • Хипогликемија (врло низак ниво глукозе у крви).
  • Тромбоцитопенија.
  • Грчеви у удовима.
  • Хепатична и бубрежна инсуфицијенција.

Предозирање лека носи велику опасност за цело тело, али када доза је незнатно премашила, испољавају симптоме само благи тровања. Просјечно предозирање у великом броју случајева пролази без симптома и компликација чак и код дјеце (у зависности од стања имуног система и других особина тела).

Важно је прочитати упутства за парацетамол, пише о превеликим дозама и колико пилула морате пити само да би се температура спустила. Важно је пратити смернице како не би били у болничком кревету. Препоручује се да узимају не више од 4 таблете дневно за одрасле и 2 дјеце. Прихватање више ће започети процес тровања.

Пакети парацетамола су доступни са различитим садржајем активних супстанци: 0,2 г, 0,35 г. и 0,5 гр. Дневна доза не сме бити већа од 4 грама; сходно томе, ако узмете 10 таблета лекова са активним супстанцама од 0,2 и 0,35, онда дозвољена дозација неће бити прекорачена. Ако једете 10 таблета у којима је 0,5 гр. активне супстанце, онда се могу појавити знаци благе тровања.

Последице антипиретичног тровања

Након предозирања парацетамола, ефекти се могу разликовати у зависности од старосне доби особе. Такође зависи од стања имуног система.

Одрасли

Прекомерно збрињавање лека код одраслих праћено је тешким компликацијама. Терапија се одвија у болници око 21 дана, а затим се прописује кућна терапија.

Важно је! Пацијенти са прекомерном дозом парацетамола, који су успели да спасу живот, развијају откази јетре.

Мала деца

Код деце, метаболички процеси се одвијају са особинама, због тога они много лакше преносе предозирање парацетамолом него одрасли. Отказивање јетре се развија само у нарочито тешким случајевима.

Претерано лечење

Ако се појаве симптоми предозирања, одмах треба позвати хитну помоћ. Пре доласка доктора, треба да урадите пробаву на желуцу: попијте велику количину воде и узимате активни угаљ у количини од 1 таблете на 10 килограма тежине. Након појаве првих симптома потребно је у року од осам сати увести антидот у тело, односно ацетил-цестеин. Антидот помаже испирање токсина из тела.

  • За елиминацију ацидозе - интравенозне глукозе, хемодеза, албумин.
  • Хемодијализа, плазмафереза.
  • Да би се избегло запаљење мозга - Манитол.
  • Витамини који помажу у јачању имунолошког система.
  • Од хеморагичног синдрома - аминокапоичне киселине, Викасол.
  • Ако је крварење крви значајно повећано, онда се плазма инфицира у тело.
  • Током хипоксије, прописује се инхалација кисеоника.
  • Антибиотици.

Можете умрети око 10 грама. лек (20 таблета од 0,5 гр.), узети једном у комбинацији са алкохолом. Ако је тело слабо, онда је довољно 10 грама без алкохола. За кратко време, смрт се јавља када узимате 20 грама. (40 таблета од 0,5 гр.) Једнократно. Кад је интоксикација веома јака, живот особе се не може спасити ни у интензивној бриги.

Када узимају смртоносну дозу таблета парацетамола, органи постепено почињу да испадну (најчешће јетра), што је фатално. У основи, смрт се јавља на пети дан након тешке предозирања.

Сигурносне мере предострожности

Да не бисте отровали лек, морате пратити препоруке стручњака:

  1. Узимајте лек само након именовања лекара.
  2. Не користите више од једном на 4 сата.
  3. Када је болести јетре неопходно за смањење дозе.
  4. Немојте узимати лек већ дуже од 5 дана.
  5. Забрањено је комбиновати парацетамол са напитцима који садрже алкохол.
  6. Држите лек ван домашаја деце.

Узроци злостављања

Разлози превелике дозе дроге су мали и укључују:

  1. Самоубиство
  2. Лечење лековима који садрже парацетамол и парацетамол истовремено.
  3. Третман са парацетамолом у акутној фази болести јетре.
  4. Комбинација алкохола са леком.

Важно је напоменути да се због самоубиства јавља велики број прекомерног знојења парацетамола, али само 0,9% жртава није било могуће спасити.

Многи покушавају игнорисати прве симптоме предозирања парацетамола, који могу изазвати озбиљне компликације, па чак и смрт. Морате одмах контактирати свог доктора.